Skip to main content

HISTORY

Since Slovene independence, following ministers have taken the position:

 

Jožef Jakob Osterc, PhD

President of the Republics Committee for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 16. 5. 1990

 

Jože Protner, MSc 

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 14. 5. 1992

 

Jožef Jakob Osterc, PhD

Minister for Agriculture and Forestry – appointed on 25. 1. 1993 

 

Ciril Smrkolj 

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 27. 2. 1997 

 

Ciril Smrkolj 

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 7. 6. 2000

 

Franc But, MSc

Minister for Agriculture, Forestry and Food  –  appointed on 30. 11. 2000

 

Franc But, MSc 

Minister for Agriculture, Forestry and Food  –  appointed on 19. 12. 2002

 

Milan Pogačnik, PhD

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 20. 4. 2004

 

Marija Lukačič

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 3. 12. 2004

 

Iztok Jarc

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 6. 3. 2007

President of EU Council for Agriculture and Fishery, 1. 1. - 30. 6. 2008

 

Milan Pogačnik, PhD

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 21. 11. 2008

 

Henrik Gjerkeš, PhD

Minister for Agriculture, Forestry and Food – appointed on 29. 3. 2010

 

Dejan Židan, MSc

Minister for Agriculture, Forestry and Food  –  appointed on 5. 5. 2010

 

Franc Bogovič

Minister for Agriculture and the Environment  –  appointed on 10. 2. 2012 

 

Dejan Židan, MSc

Minister for Agriculture and the Environment - appointed on 20. 3. 2013 

 

Dejan Židan, MSc

Minister for Agriculture, Forestry and Food - appointed on 18. 9. 2014